Leczenie naturalne hirsutyzmu

Hirsutyzm to schorzenie, które jest związane z występowaniem owłosienia typu męskiego u kobiet. Męskie owłosienie może pojawiać się na brzuchu, klatce piersiowej, a także na twarzy. Przyczyny występowania takiego schorzenia są dość różne – często jednak takie owłosienie pojawia się u kobiet na skutek wysokiego poziomu androgenów, czyli hormonów męskich.

Jedną z przyczyn występowania hirsutyzmu jest rzadkie schorzenie genetyczne, które charakteryzuje się nadmierną wrażliwością na światło. Schorzenie to może być także wywołane guzami jajników, nadnerczy bądź zespołem policystycznych jajników. Nadmierne owłosienie może pojawić się także na skutek stosowania niektórych leków, co na uwadze powinny mieć przede wszystkim te osoby, które systematycznie przyjmują różnego rodzaju medykamenty.

Leczenie hirsutyzmu w dużym stopniu jest uzależnione od przyczyn. W przypadku zdiagnozowania guzów najczęściej podejmowane jest leczenie chirurgiczne. Usunięcie takiej przyczyny na ogół zatrzymuje przekształcanie się meszku we włosy, ale trzeba zaznaczyć, że włosy już istniejące nie zostają wyeliminowane.

Jeśli dotyczy nas problem nadmiernego owłosienia związanego z hirsutyzmem, możemy też spróbować walczyć z włoskami na własną rękę. Zbędne owłosienie można na przykład rozjaśniać specjalnymi preparatami dostępnymi w aptekach. Prostą metodą na usunięcie uciążliwych włosów z nóg czy z przedramion to także golenie. Można też sięgnąć po środki chemiczne, które skutecznie rozpuszczają włoski.

Osoby zmagające się z hirsutyzmem mogą również zdecydować się na trwałe usunięcie zbędnego owłosienia, dzięki czemu włoski będą znacznie mniej widoczne. Trwałą metodą usuwania włosków jest elektroliza, która polega na niszczeniu korzeni włosów. Trzeba jednak pamiętać, że w przypadku hirsutyzmu wszelkie zabiegi medyczne i kosmetyczne są raczej niedoskonałe i nie przynoszą do końca zadowalających efektów.

Leczenie hirsutyzmu może być leczeniem fizycznym, chemicznym bądź systemowym. Leczenie fizyczne to na przykład odbarwianie włosów, które dzięki temu stają się mniej widoczne. Leczenie fizyczne oraz chemiczne najczęściej jest stosowane w sytuacjach, kiedy podejrzewa się małą skuteczność leczenia systemowego, a kobieta cierpi na tak zwany hirsutyzm dziedziczny.

W leczeniu hirsutyzmu mogą być wykorzystywane doustne tabletki antykoncepcyjne, a także niesteroidowe leki antyandrogenowe. Ich celem jest przede wszystkim zahamowanie rozwoju włosków, jednak środki te nie eliminują włosków już powstałych. Natomiast w hirsutyzmie idiopatycznym (występującym bez wyraźnie wskazanej przyczyny) na ogół stosowane są różnorodne formy depilacji.