Nadmierne owłosienie a hormony

Przyczyny występowania nadmiernego owłosienia mogą być bardzo różne. I chociaż nie jest to poważna choroba, która może mieć bezpośredni wpływ na ludzkie zdrowie czy życie, to nadmierne owłosienie typu męskiego czy żeńskiego z całą pewnością jest zaburzeniem typu estetycznego. Nic więc dziwnego, że wiele osób szuka czynników, które mogą powodować obfite włoski na ciele.

Nadmierne owłosienie bardzo często jest związane z działaniem różnych hormonów. Rozwój owłosienia jest uzależniony między innymi od poziomu androgenów, które są hormonami występującymi w głównej mierze u mężczyzn, ale niekiedy hormony te pojawiają się także u kobiet. Zbyt duże stężenie tego rodzaju hormonów może być przyczyną obfitego owłosienia na ciele.

W okresie dojrzewania znacząco wzrasta poziom androgenów, a to z kolei jest powodem przekształcania się meszku w dojrzałe owłosienie. Meszek reaguje głównie na androgeny, ale nie można tutaj nie wspomnieć także o testosteronie. Gdy poziom testosteronu rośnie, wówczas również na ciele może zacząć pojawiać się coraz to bardziej obfite owłosienie.

Nadmierne owłosienie u kobiet może być spowodowane  zbyt dużym stężeniem androgenów – wówczas można podejrzewać hirsutyzm. Wyróżnia się także schorzenie o nazwie ginekotrichia, które także jest spowodowane zaburzeniami hormonalnymi i charakteryzuje się występowaniem żeńskiego typu owłosienia u mężczyzn.

Jeśli owłosienie jest spowodowane zaburzeniami hormonalnymi, wówczas na ogół zaleca się przeprowadzenie specjalistycznych badań hormonalnych. Mają one na celu przede wszystkim zbadanie poziomu poszczególnych hormonów, które są bezpośrednio związane z porostem włosków na ciele.

Badania hormonalne krwi przeprowadza się głównie w celu określenia testosteronu i hormonów pochodnych. Bada się także poziom hormonów, które są wydzielane przez przysadkę mózgową oraz tarczycę. Postępowanie diagnostyczne to także ocena poziomu następujących hormonów w surowicy krwi: 17-OH-Progesteron, LH, TSH, przeciwciała Anty-TPO oraz androstendion.

W przypadku powiązania nadmiernego owłosienia z hormonami, na ogół stosowane są leki, które mają na celu zmniejszenie aktywności androgenów czy innych związków w meszkach włosowych. Można podawać także medykamenty o działaniu antyandrogennym, jednak trzeba wiedzieć, że takie środki skutecznie zmniejszają szybkość odrostu włosów, ale nie powodują, że pozostałe owłosienie zanika.

W przypadku stwierdzenia hirsutyzmu czy innego schorzenia związanego ze szczególną aktywnością hormonów, najlepsze efekty przynoszą zabiegi kosmetyczne. Można zdecydować się na elektrolizę lub depilację laserową.