Obfite owłosienie w ciąży

To zrozumiałe, że nasze włosy nieustannie rosną, raz wolniej, a raz szybciej. Jednak w ludzkim życiu mogą zdarzać się okresy, w których owłosienie może stawać się nieco bardziej uciążliwe. Z obfitym owłosieniem kobiety często borykają się w czasie ciąży lub w okresie przekwitania.

Nadmierne owłosienie w ciąży jest spowodowane przede wszystkim rozstrojem hormonalnym organizmu. W tych sytuacjach raczej rzadko istotną rolę odgrywają czynniki genetyczne, więc nie możemy mówić o schorzeniu o nazwie hirsutyzm, jeśli owłosienie występuje wyłącznie w okresie  ciąży. Przez dziewięć miesięcy kobiety są narażone na zaburzenia hormonalne, w skutek czego może pojawić się nadmierne owłosienie w różnych częściach ciała.

Do obfitego owłosienia w ciąży znacznie częściej mają skłonność kobiety z ciemną karnacją. Takie owłosienie nie powinno jednak stanowić powodu do niepokoju. W okresie ciąży jest ono zupełnie normalne i po urodzeniu dziecka wszystko powinno wrócić do normy. Jest to związane z tym, iż w tym czasie kobiety na ogół mają przejściowe problemy z hormonami.

Jeśli owłosienie w ciąży będzie naprawdę obfite, wówczas można spróbować sobie radzić przy pomocy domowych sposobów. Dość dobre rezultaty przynoszą na ogół proste zabiegi kosmetyczne, których jednak nie trzeba wykonywać w profesjonalnym gabinecie. Możemy taki zabieg przygotować własnoręcznie w domowym zaciszu, sięgając po kremy oraz preparaty przeznaczone do samodzielnego użytku. Pamiętajmy jednak by takie środki kupować w sprawdzonych miejscach, na przykład w aptece, a przed użyciem zawsze zapoznać się z ulotką.

U kobiet z ciemnymi włosami można spróbować włoski rozjaśnić, aczkolwiek w okresie ciąży nie zaleca się stosowania niebezpiecznych środków chemicznych. Warto więc zrezygnować z kremów o działaniu rozjaśniającym, a zastąpić je znacznie bardziej bezpiecznymi metodami usuwania zbędnego owłosienia dla kobiet w ciąży. Dość dobrze pod tym względem sprawdzają się klasyczne kremy i żele, które można stosować w połączeniu ze zwykłą maszynką do golenia.

Warto też dodać, że zaleca się unikania depilacji laserowej w okresie ciąży. Ta metoda nie jest wskazania dla przyszłych mam, chociaż nie udowodniono do tej pory, iż sposób ten może mieć wpływ na rozwój dziecka w łonie matki. Pamiętajmy też, że nawet zwykłe wyrywanie włosków czy usuwanie ich przy pomocy woskowania, może spowodować stany zapalne mieszków, a to w konsekwencji może prowadzić do powstania nieestetycznych blizn.

Najbezpieczniejszą metodą usuwania owłosienia w ciąży jest więc stosowanie zwykłej maszynki do golenia. Może w tym okresie golenie nóg czy pach jest nieco trudniejsze, ale za to możemy mieć pewność, że ten sposób eliminowania włosków nie wpłynie na rozwój dziecka.